W obrzańskim muzeum misyjnym obejrzeć można eksponaty o różnym charakterze. Część ekspozycji stanowią zabytki sztuki sakralnej pozostałe po pobycie cystersów w Obrze, jednak gros eksponatów to pamiątki ofiarowane przez misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej, którzy prowadzą działalność ewangelizacyjną w ponad sześćdziesięciu krajach, na niemal wszystkich kontynentach.

Eksponaty te, będące świadectwem posługi misjonarskiej wśród różnych narodów świata, charakteryzują pracę i życie codzienne społeczności, do których oblaci są posyłani, by głosić im Dobrą Nowinę. Pamiątki zebrane w muzeum misyjnym przybliżają dalekie kultury przyszłym misjonarzom, którzy w obrzańskim klasztorze odbywają studia filozoficzne i teologiczne oraz przygotowują się do święceń kapłańskich.

Bogactwo i różnorodność zbiorów odpowiada rzeczywistości oblackiego zaangażowania misyjnego. W muzeum możemy podziwiać rzeźby i przedmioty codziennego użytku afrykańskich plemion, jak i stroje Eskimosów z dalekiej północy Kanady. Znajdujemy obok siebie eksponaty pochodzące z Chin, Sri Lanki, Tajlandii, Meksyku czy Madagaskaru. Szczególna uwagę warto zwrócić na ekspozycje instrumentów muzycznych, nakryć głowy czy damskich torebek z różnych części świata.

Muzeum misyjne, jak i cały obiekt klasztorny, łącznie z podziemną kryptą kościoła, jest udostępnione do zwiedzania. Grupy pragnące odwiedzić seminarium oraz zobaczyć muzeum prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem tel. 068 384-20-47.