Dokładnie 193 lata temu Konstytucje i Reguły naszego Zgromadzenia zostały zatwierdzone przez papieża Leona XII. Nasz Założyciel, św. Eugeniusz de Mazenod, w tamtych dniach, napisał list do swoich współbraci. Zawarł w nim następujące słowa: „(…) To nie jest już zwykłe zarządzenie, zwykłe pobożne kierownictwo; to są Reguły zatwierdzone przez Kościół po najbardziej drobiazgowym rozpatrzeniu”.

Z tej okazji w kościele pw. św. Jakuba Większego w Obrze została odprawiona uroczysta Msza św. Przewodniczył jej rektor seminarium, o. Józef Wcisło OMI, a kazanie wygłosił o. Kazimierz Lijka OMI. Podczas Eucharystii wszyscy oblaci odnowili swoje śluby zakonne, klerycy i bracia junioryści śluby czasowe, a ojcowie i bracia śluby wieczyste. W sposób szczególny pamiętaliśmy w naszej modlitwie o dwóch współbraciach, klerykach: Fidelisie (Zimbabwe) i Emanuelu (Republika Południowej Afryki), którzy odnowili swoje śluby czasowe na kolejny rok. Od trzech tygodni przebywają w naszym scholastykacie na tzw. doświadczeniu pastoralnym.  

Kl. Fidelis OMI

Urodziłem się w Harare w Zimbabwe. Zgromadzenie poznałem przez swojego znajomego. Wstąpiłem do oblatów w 2013 r. Po dwuletnim prenowicjacie, miałem rok nowicjatu. Swoje pierwsze śluby zakonne złożyłem w 2016 r.. Następnie rozpocząłem formację seminaryjną w Scholastykacie św. Józefa w Republice Południowej Afryki. Tam przez trzy lata studiowałem  filozofię. Obecnie jestem w Polsce.  

Kl. Emmanuel OMI

Urodziłem się w 1994 r. w Johannesburgu, a konkretnie w Soweto. Pochodzę z parafii pw. św. Filipa Neri, w archidiecezji Johannesburg. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poznałem za pośrednictwem mojego przyjaciela. Dał mój numer telefonu o. Bonga Majoli OMI. On też zaprosił mnie na warsztaty powołaniowe. Doświadczenie tych warsztatów wpłynęło na moją decyzję o wstąpieniu do oblatów. Nowicjat rozpocząłem w 2016 r. Wcześniej miałem dwuletni prenowicjat. Pierwszą oblację złożyłem w 2017 r. w parafii pw. św. Augustyna w Germiston, w Republice Południowej Afryki. Następnie studiowałem filozofię w Scholastykacie św. Józefa w Cedarze (Republika Południowej Afryki).

Zapraszamy do naszej fotogalerii.