Immaculata jest modlitewną grupą charyzmatyczną, która nieprzerwanie działa w seminarium od kilkudziesięciu lat, a czerpie inspiracje z Odnowy w Duchu Świętym. Grupa została założona w odpowiedzi na pragnienie niektórych z braci, którzy chcieli pogłębić swoją relację z żywym Bogiem na drodze doświadczenia charyzmatycznego.

Nazwa grupy nie jest przypadkowa. Immaculata oznacza w języku łacińskim Niepokalaną, czyli opiekunkę i wzór dla Misjonarzy Oblatów MN. Przez tę nazwę podkreślamy maryjny rys naszego charyzmatu. Maryja, jako Oblubienica Ducha Świętego oraz Gwiazda Nowej Ewangelizacji jest naszą szczególną Patronką.

Czerpiąc z obfitości darów Ducha Świętego, pragniemy przeżywać wiarę w sposób żywy i radosny. Dla członków grupy bardzo ważny jest fakt, że Jezus jest Emmanuelem, czyli Bogiem z nami; Bogiem który jest wciąż pośród nas obecny. Dlatego, aby trwać w tej żywej obecności z Nim, przyzywamy obecności Ducha Świętego. To On obdarza nas swoimi darami, które pomagają nam budować i ożywiać Kościół. Cechą charakterystyczna grupy jest właśnie głębokie otwarcie się na działanie Ducha Świętego, modlitwa uwielbienia oraz posługa charyzmatami.